ابزار وبمستر

ذائقه ايراني ، كالاي ايراني - فرصت هاي سرمايه گذاري
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 618141
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
لزوم توجه به صنعت گردشگري در سال حمايت از توليد ملي (بخش دوم)

نوشته ي مدير وبلاگ ذائقه ايراني ، كالاي ايراني

 http://madeiniran.persiangig.com/image/mataleb/Tourism.gif

بسمه تعالي

در بخش اول از اين نوشتار، يادآور شديم كه حمايت از صنعت گردشگري داخلي، مصداقي از حمايت از توليدات ملي، كار و سرمايه انساني است و توجه همه جانبه مسئولان امر و مردم عزيز را ميطلبد.

در نوشتار حاضر به زمينه هاي جذب گردشگري و ارائه راهكارهاي لازم مي پردازيم.

همانطور كه ميدانيم موفقيت در هر امر توليدي و صنعتي، مستلزم توجه به يك سري خصوصيات و زمينه ها، برنامه ريزي ها، فعاليت ها و اقدامات منظم و اصولي است. صنعت گردشگري نيز از اين امر مستثني نمي باشد. رشد صنعت گردشگري هر منطقه و كشوري هم نيازمند  توجه به زمينه ها و مسائلي است كه بدون مدنظر قرار دادن آنها، در توسعه اين صنعت ناكام خواهيم ماند. هر منطقه و كشوري تا حدودي داراي ويژگيهاي خاص و منحصر بفردي ميباشد. بطور نمونه هر كدام داراي خصوصيات مذهبي، تاريخي، آداب و رسوم و فرهنگ متعلق به خودشان ميباشند. همچنين شاهد ويژگيهاي انساني و طبيعي مختلفي نيز در هر منطقه هستيم. سياست ها و قوانين حاكم بر هر منطقه اي نيز ممكن است متفاوت باشد. همچنين حمايتهايي كه هر منطقه يا كشور از صنعت گردشگري خودش انجام ميدهد و تسهيلات رفاهي اي كه براي گردشگران مهيا ميسازد و تأمين امنيت گردشگران نيز نمونه اي از ويژگيهاي آن منطقه و كشور است كه ميتواند در شكل گيري تصورات ذهني گردشگران از اين مقصد گردشگري، تا حد بسيار زيادي نقش داشته باشد.


در حال حاضر در برخي كشورها، صنعت گردشگري به يكي از قطب هاي اصلي اقتصاد آن كشور تبديل شده و يكي از منابع مهم كسب درآمد به شمار ميرود و در اشتغال زايي نيز تأثير بسزايي داشته است. در واقع ميتوان از اين صنعت به صادرات نامرئي نيز تعبير نمود. اهميت اين صنعت هم زماني واقعا آشكار ميشود كه توجه داشته باشيم در صورت حمايت از چنين صنعتي، يك صنعت پايدار خواهد بود. يعني بايد توجه داشته باشيم جاذبه هاي مذهبي، تاريخي و طبيعي هر منطقه و كشوري همواره و در هر زماني ميتواند جذب گردشگر كند و به اقتصاد ملي آن كمك شاياني نمايد. لذا ضرورت دارد از اين منبع دائمي و پايدار ثروت و اشتغال زايي، حمايت همه جانبه نمود و برنامه ريزي ها و اقدامات حساب شده اي داشته باشيم.        

                                  

اقدامات زير نيز در ترويج گردشگري داخلي و جذب گردشگر خارجي بسيار موثر خواهد بود:

- ابتدا فرهنگ گردشگري داخلي را در ميان خودمان ترويج نمائيم.

- با عنايت به مورد فوق، گردشگر خارجي را جذب نمائيم.

- ايجاد رشته هاي تخصصي در زمينه گردشگري و توريسم، در دانشگاهها

- تأثيرگذاري مثبت بر تصورات احتمالي ذهني گردشگران خارجي (و تغيير تصورات غيرواقعي شان در صورت نگرش منفي آنها به كشورمان)

- جذب فعالان علاقه مند به سرمايه گذاري در اين بخش

- ارائه تسهيلات مناسب به سرمايه گذاران صنعت گردشگري

- ارائه آموزشهاي لازم به تورهاي داخلي

- معرفي جاذبه هاي مذهبي، تاريخي، طبيعي و نيز آداب و رسوم و فرهنگ كشورمان در قالب كتابها و فيلم ها و ... به ساير ملت ها.

- اتخاذ ضوابط و مقررات مناسب براي ورود گردشگران به كشور

- استاندارد نمودن جاده ها و ساير امكانات حمل و نقل

- ايجاد امكانات رفاهي مناسب براي گردشگران

- تأمين امنيت گردشگران

- .......

 

اميد به آنكه شاهد توسعه روزافزون صنعت گردشگري داخلي مان باشيم و ميهن سرشار از زيبايي مان و فرهنگ غني و تاريخ پرشكوهمان را به سراسر جهان بشناسانيم.

 

 

                                                                     مدير وبلاگ ذائقه ايراني ، كالاي ايراني

                                                                           مهندس امين باغباني جاويد


 


اشتراک این مطلب در :

لزوم توجه به صنعت گردشگري در سال حمايت از توليد ملي (بخش اول)

نوشته ي مدير وبلاگ ذائقه ايراني ، كالاي ايراني

 

http://madeiniran.persiangig.com/image/mataleb/IranTourism.jpg

بسمه تعالي

در وبلاگ ديگر خودم با عنوان ميهن ما (ايرانشناسي و گردشگري) كه فعاليت ميكنم، درباره زيباييهاي بيكران ميهن عزيزمان مطالب بسياري ثبت كرده ام، ولي هر روز با پديده ها و زيباييهاي جديد ديگري از ميهنمان آشنا ميشوم. گويي كه اين زيباييها و جاذبه هاي ايران عزيز، تمام نشدنيست.


با عنايت به اين مسئله، براي صنعت گردشگري داخلي و رونق آن تاكنون چه اقداماتي انجام داده ايم؟ آيا به ديد يك صنعت، به گردشگري نگاه كرده ايم؟


بايد توجه داشته باشيم كه مسأله ي توليد و كارآفريني و اشتغال، تنها به كارخانجات و توليدكنندگان صنعتي اختصاص ندارد. بسياري از پديده ها و پتانسيل هاي اقتصادي و سودآور وجود دارند كه متأسفانه شايد تاكنون به آنها پرداخته نشده و از ظرفيت هاي آنها استفاده ي لازم را نبرده ايم. نمونه اي از اين پتانسيل هاي اقتصادي، صنعت گردشگري داخلي است.


جاي جاي كشور عزيزمان را كه مينگريم، سرشار از زيباييست. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، پر از زيباييست. سرزمين ما، چهارفصل را بطور همزمان در خود جاي داده... از بهار شمال تا تابستان جنوب. گاهي ردپاي پاييز را ميبينيم و در جاي ديگر خنكاي زمستان را احساس ميكنيم. هر گوشه اي از ميهن ما زيبايي خاص خود را دارد...


وجود اماكن مذهبي، بناهاي تاريخي و جاذبه هاي طبيعي بسيار... آداب و رسوم مختلف و زيبا... فرهنگ ها و باورهاي اصيل... همه و همه حاكي از وجود پتانسيل قدرتمند لازم براي توسعه صنعت گردشگري داخلي است.


براي حمايت از صنعت گردشگري داخلي كشورمان، ابتدا بايد 2 نكته را مدنظر قرار دهيم:
1- رونق دادن به تورهاي داخلي و تشويق مردم و گردشگران داخلي به بازديد از زيباييهاي بيكران موجود در داخل كشور بجاي خروج از كشور به منظور تورهاي خارجي.
2- جذب گردشگران خارجي به داخل كشور.

و اما اشاره اي به يك معضل: تاكنون پيامك هاي تبليغاتي بسياري به دستم رسيده است كه تبليغ تورهاي گردشگري خارجي را ميكنند. متأسفانه همين تبليغات تورهاي خارجي، يكي از معضلات صنعت گردشگري داخلي است. همانطور كه در نكته اول فوق اشاره شد، ابتدا ما بايد از خودمان شروع كنيم. يعني خودمان به صنعت گردشگري و تورسيم داخلي علاقه نشان دهيم. وقتي خودمان همواره تورهاي خارجي را تبليغ ميكنيم، چگونه ميتوانيم گردشگر خارجي را به داخل كشور جذب كنيم؟!


بنابراين توجه داشته باشيم كه حمايت از صنعت گردشگري داخلي، مصداقي از حمايت از توليدات ملي، كار و سرمايه انساني است و توجه همه جانبه مسئولان امر و مردم عزيز را ميطلبد.

 


                                                                     مدير وبلاگ ذائقه ايراني ، كالاي ايراني
                                                                          مهندس امين باغباني جاويدادامه دارد...

 


اشتراک این مطلب در :

درآمد زايي و آموزش الكترونيكي

از آن جا كه آموزش الكترونيكي بر پايه فن آوري بوده و ميان رشته اي مي باشد ( از اين جهت كه تمامي رشته ها به نوعي با آن در ارتباطند. ) مي تواند پيش زمينه خوبي براي اشتغال باشد و نكته ديگري آن كه اين رشته هزينه كم تري جهت سرمايه گذاري نسبت به صنايع ديگر نياز دارد.

http://img.tebyan.net/big/1391/05/118441321928174624015925076501912524878.jpg

پيش بيني تا سال 2015

طبق آماري كه تا سال 2010 داده شده پيش بيني مي شود آمريكاي شمالي و كانادا بيش ترين خريد محصولات آموزش الكترونيكي را تا سال 2015 داشته باشند، هم چنين نرخ رشد كشورهاي اروپايي بيش تر از رشد متوسط جهاني است.

 

به طور مثال مجارستان و لهستان و... داراي رشد بيش از 20 درصد و روماني داراي بالاترين رشد در منطقه است در اين ميان آسيا هم داراي رشد خوبي بوده است و سرمايه گذاران زيادي را به اين بخش براي كسب درآمد بهتر كشانده است كه در اين ميان كشور هند بيش ترين و چين و مالزي در رده هاي بعدي قرار دارند كه پيش بيني مي شود تا سال 2015 اروپا جاي خود را به آسيا خواهد داد.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

ريسك سرمايه‌گذاري در فناوري‌هاي نو!

معمولاً منظور از اصطلاح شركت‌هاي نوپا (Start- ups)در ادبيات بازرگاني و كسب و كار متداول بين‌المللي شركت‌هايي هستند با ظرفيت رشد بالا كه عمدتاً در زمينه يك فناوري نو يا شيوه نو كسب و كار فعاليت مي‌كنند.

http://img.tebyan.net/big/1391/06/157432022516019616617014395652199812722596.jpg

فعاليت در زمينه فناوري‌هاي جديد در صورت موفقيت، بازدهي بالايي براي سرمايه‌گذاران خواهد داشت، اما به دليل نو بودن و ناشناخته بودن مشكلات و پيچيدگي‌هاي موضوع، مخاطرات آن نيز قابل توجه خواهد بود. به همين دليل سرمايه‌گذاران ريسك‌گريز معمولاً سرمايه خود را در اين قبيل زمينه‌ها به كار نمي‌گيرند. اين موضوع سبب مي‌شود تا تأمين مالي اين قبيل شركت‌ها در مقايسه با شركت‌هاي بالغ و داراي شهرت مناسب مشكل‌تر و پيچيده‌تر باشد. معمولاً بانك‌ها تمايلي ندارند در شركت‌هاي نوپا سرمايه‌گذاري كنند چرا كه از نظر آنها بازدهي احتمالي اين سرمايه‌گذاري (در صورت موفقيت) به ريسك بالاي آن نمي‌ارزد. با اين حال بازدهي بالاي اين شركت‌ها و همچنين فعاليت در زمينه فناوري‌هاي جديد سبب مي‌شود اين شركت‌ها هم براي سياستگذاران كشورها (كه از رشد فناوري‌هاي جديد در صنعت حمايت مي‌كنند) و هم براي بخشي از سرمايه‌گذاران ريسك‌پذير جذاب باشد.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

 

marketing2

هر وقت كه صاحب سرمايه اي در حدود ۴ يا ۵ ميليون تومان مي شويم، اين فكر به ذهن مان خطور مي كند كه به وسيله آن كسب و كار جديدي راه بياندازيم. خيلي وقت ها هم اين سرمايه ۱۰ يا حتي ۱۰۰ برابر اين عدد است. ولي لطفن تا اين مقاله را نخوانده ايد تصميم عجولانه نگيريد.

يكي از خوانندگان مقالاتم از من سوال كرده بود كه با ۸ ميليون تومان مي شود كارگاه توليدي راه اندازي كرد يا خير؟

پاسخ من اين بود كه اين سوال اول نيست كه بايد پرسيده شود. با هزار تومان هم مي شود كسب و كار راه انداخت. ولي نمي شود يك كارگاه توليدي زد. هر مقدار پولي مي تواند تبديل به يك كسب و كار موفق شود. فقط مواظب باشيد. انتظارتان به اندازه همان سرمايه باشد.

شما اگر با پنج ميليون تومان يك كسب و كار ده ميليوني راه بياندازيد، قوانين رياضي تغيير نمي كنند. دقيقا در نيمه راه پول كم مي آوريد. اين كسب و كار راه نمي افتد و پنج ميليون تومان خود را هم از دست مي دهيد.

در جريان هستم كه مهندس مكانيك هستيد و رشته تحصيل تان با توليد صنعتي جور در مي آيد. ولي پنج ميليون تومان براي توليد داشبورد ۲۰۶ كافي نيست.

در ادامه چند راه حل ارائه مي كنم كه مي تواند مفيد واقع شود:

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

X